Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://nosadm.cg.gov.ua/old
back

Заходи пожежної безпеки

30 травня 2018

В Україні щорічно виникає близько 45 тис. пожеж, внаслідок яких гине понад 3,5 тис. людей, серед них більше 100 дітей, отримують травми близько 1500 осіб. Вогнем знищуються десятки тисяч будівель, понад 1000 одиниць техніки, гине худоба. Основна кількість пожеж (80%) виникає в житловому секторі громадян.

Головними причинами пожеж є:

 •  необережне поводження громадян з вогнем;
 •  порушення правил монтажу та експлуатації електричного обладнання;
 •  порушення правил монтажу та експлуатації приладів опалення;
 •  порушення правил користування газовими та гасовими приладами;
 •  дитячі пустощі з вогнем (щороку виникає близько 2,5 тис. пожеж).

Найчастіше пожежі виникають від необережного поводження з вогнем, в тому числі при палінні. Тож з вогнем треба поводитися дуже обережно. Він завжди повинен перебувати під контролем. У жодному разі діти не повинні гратися з сірниками, запальничками, запалювати папір, пух, сухе листя тощо. Небезпечними є також бенгальські вогники, петарди і феєрверки.

Також не можна запалювати вогнища у полі, в лісі, на торфовищах. Недопустимо дітям самостійно запалювати газові прилади, вмикати електрообігрівачі, праски, телевізори. Дуже небезпечно запалювати речовини, які легко займаються. Пожежа може виникнути і від розпаленого поблизу будівлі вогнища. Під впливом вітру вогонь або іскри можуть потрапити на споруди, автотранспорт тощо. Тому розводити вогнища дозволяється в безвітряну погоду на відстані 15 метрів від будівлі під постійним наглядом.

Сірники в руках дитини найчастіше створюють безпосередню загрозу виникнення пожеж. В жодному разі не можна бавитися з сірниками, підпалювати ними сміття, сухе листя, папір, запалювати сірники та розкидати їх. Сірник може призвести до опіку. Були випадки, коли іскри від нього потрапляли в очі дитини, призводили до вибухів парів легкозаймистих рідин.

Сьогодні майже у всіх торгівельних закладах є в продажу запальнички. Вони не менш небезпечні, ніж сірники. Час їх горіння триваліший, ніж у сірника, тож часто діти користуються ними під час відвідування підвалів, горищ, комор, зазвичай без дозволу дорослих - а це дуже небезпечно. Якщо вже виникла необхідність освітити приміщення (у випадках тимчасового відключення електроенергії), доцільніше використовувати кишенькові електричні ліхтарики, які відносяться до безпечних освітлювальних засобів.

Не менш пожежонебезпечними є свічки. Користуватися ними можуть лише дорослі. Але діти повинні знати, що свічка встановлюється тільки на стійкий підсвічник з неспалимого матеріалу та подалі від штор, меблів й інших спалимих матеріалів. Свічками, так само як і сірниками та запальничками, бавитися не можна.

Розповсюдженою причиною пожеж є порушення правил безпеки при користуванні електроприладами. При користуванні ними потрібно запам'ятати, що ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 •  включати в одну розетку декілька побутових приладів;
 •  обгортати електричну лампочку тканиною чи папером;
 •  залишати електроприлади ввімкненими без нагляду;
 •  застосовувати саморобні обігрівачі;
 •  користуватися пошкодженою електропроводкою, розетками, вимикачами;
 •  використовувати в запобіжниках некалібровані плавки вставки (жучки);
 •  встановлювати електронагрівальні прилади на горючі основи.

Щоб уникнути пошкодження електропроводки та уникнути виникнення коротких замикань її, забороняється:

 •  вішати на проводку різноманітні речі, закріпляти за газові труби та батареї;
 • допускати доторкання електромережі з телефонними проводами, гілками дерев та дахами будинків;
 •  використовувати для електромережі телефонні чи радіо дроти.

Всім мешканцям, як багатоповерхових, так і приватних житлових будинків, потрібно завжди пам'ятати, що недотримання правил пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання може обернутися пожежею. Тому, користуватися ним необхідно уважно і обережно. Електронагрівальні прилади повинні вмикатися в електромережу за допомогою справних штепсельних з'єднань та розеток заводського виконання, без пошкоджень. Не можна встановлювати електронагрівальні  прилади в  безпосередній близькості від горючих предметів, виготовляти та використовувати саморобні нагрівальні прилади.

Електронагрівальні прилади (праски, чайники, плитки) слід встановлювати на негорючих підставках, а при виході з дому обов'язково вимикати. Забороняється перевантажувати електромережу одночасним включенням великої кількості електроприладів в одну розетку. В жодному разі не можна встановлювати ввімкнені праски "підошвою" на спалимі матеріали. Якщо електроприлад іскрить, його потрібно негайно вимкнути з електромережі. Не можна накривати електронагрівальні прилади, що працюють, папером, тканиною або іншими легкозаймистими матеріалами, сушити на них одяг, взуття тощо.

Пожежну небезпеку створюють телевізори. Їх не можна ставити в меблеві стінки, накривати корпус тканиною. У всіх цих випадках порушується вентиляція в середині апарата, що може призвести до його перегріву та пожежі. Якщо на екрані зникло зображення, або почалося миготіння чи з'явився надмірний шум, апарат слід негайно вимкнути з електромережі. 

При експлуатації телевізорів потрібно дотримуватись наступних правил пожежної безпеки:

 • допускається застосовувати тільки стандартні запобіжники, які передбачені заводом-виготовлювачем;
 • розетка підключення вилки живлення повинна знаходитись в доступному місці для швидкого відключення телевізора від електромережі;
 • обов'язково вимикати вилку шнура живлення з розетки, якщо телевізор вимкнений;
 • якщо органи керування пошкоджені чи телевізор несправний (нема зображення, гул, запах горілого), необхідно негайно вимкнути телевізор з електромережі, викликати спеціаліста та до його приходу не вмикати самим телевізор.

Забороняється :

 • встановлювати телевізор поблизу легкозаймистих та горючих предметів та в меблеву стінку, де внаслідок недостатнього доступу повітря телевізор погано охолоджується;
 • закривати вентиляційні отвори в задній кришці корпуса телевізора;
 • залишати включений телевізор без нагляду;
 • дозволяти дітям дивитися телевізор у відсутності дорослих.

У випадку загоряння електропобутових приладів необхідно :

- знеструмити електроприлад (вийняти вилку з розетки, а якщо доступ до неї неможливий, вимкнути автомат чи викрутити пробку в електролічильнику), викликати пожежно-рятувальну службу за номером "101";

- якщо горіння після знеструмлення не перестало, загасити вогонь підручними засобами, якщо це телевізор - накрити  покривалом;

- щоб уникнути отруєння продуктами горіння, негайно вивести з приміщення людей, не зайнятих гасінням пожежі, в першу чергу дітей.

- після ліквідації загоряння провітрити кімнату.

Часто виникають пожежі від порушення правил пожежної безпеки при  експлуатації побутових газових приладів. Основна причина цих пожеж - витікання газу внаслідок порушення герметичності трубопроводів, з'єднувальних вузлів та через горілки газових плит. Природний та скраплений балонний гази (пропан-бутанова суміш), можуть утворювати з повітрям вибухонебезпечні суміші. Тому, при наявності запаху газу в приміщенні забороняється запалювати сірники, запальнички, вмикати електричні прилади, заходити в приміщення з цигаркою - все це може послужити причиною вибуху. Якщо витікання газу виникло з відкритого крану, то його необхідно закрити і провітрити приміщення. У випадку витікання газу в результаті пошкодження газової мережі чи приладів - користування ними потрібно призупинити і негайно викликати  газове господарство. 

Категорично забороняється користуватися  відкритим вогнем для виявлення витікання газу з трубопроводів, балонів. Для цього застосовують мильний розчин. Забороняється включати та користуватись газовими приладами дітям. При користуванні газовими колонками та газифікованими печами, забороняється користування ними при недостатній тязі в димарі. Недопустимо самостійно ремонтувати газові плити, колонки, трубопроводи, встановлювати балони ближче 1 м. від опалювальних печей, підігрівати балони та зберігати їх в підвальних приміщеннях.

Як уникнути ураження електричним струмом.

Для профілактики уражень електричним струмом виконують наступні поради:

- ніколи не використовуйте електричні прилади поблизу води;

- зношені електричні шнури слід відремонтувати або викинути;

- якщо у домівці є маленькі діти - надійно закривайте від них електророзетки.

Практичні дії при виникненні пожежі:

- негайно повідомити пожежно-рятувальну службу за номером "101", назвати точну адресу пожежі, кількість поверхів будівлі, місце виникнення загоряння, обстановку на пожежі, наявність людей та повідомити своє прізвище;

- вжити заходи (по можливості) по евакуації людей та матеріальних цінностей;

 • приступити до гасіння пожежі всіма підручними засобами пожежогасіння;
 • забезпечити зустріч пожежно-рятувальних підрозділів.

До підручних засобів пожежогасіння відносяться: вода, пісок, кошма (щільна тканина для ізоляції джерела горіння від повітря), вогнегасники.

Пам'ятайте, що під час пожежі виділяється велика кількість токсичних продуктів горіння, вдихання яких може призвести до отруєння, а в деяких випадках і до загибелі людини. При пожежі дим та продукти горіння підіймаються в гору, а з низу йде приплив свіжого повітря, тому необхідно пригинатися ближче до підлоги. Для того, щоб вийти з задимленого приміщення - застосовують зволожену хустку або марлю.

Якщо на людині загорівся одяг, перша допомога повинна бути направлена на припинення впливу високої температури на потерпілого. Вертикальне положення тіла сприяє розповсюдженню опіків на обличчя, загорянню волосся та ураженню органів дихання. Тому, потерпілого кладуть в горизонтальне положення та швидко гасять одяг, що горить, будь яким способом: накривають покривалом, заливають водою, засипають піском.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів  неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами. Під час переходів через задимлені ділянки затримуйте дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим і ви можете знепритомніти, що призведе до вашої загибелі. Категорично забороняється використовувати для евакуації ліфти.

Якщо пожежа виникла в сусідній квартирі і через сильний дим і вогонь неможливо вибратися назовні, залишайтеся у своїй квартирі. Зачинені та добре ущільнені двері надійно захистять вас від небезпечної температури і диму.

В разі загоряння дверей вашої квартири поливайте їх зсередини водою. Щоб уникнути отруєння продуктами згоряння, позакривайте щілини у дверях та вентиляційні отвори мокрими ковдрами, рушниками тощо. Якщо дим проникне у квартиру - лягайте на підлогу, там завжди є свіже повітря.

Носівський районний сектор

Управління ДСНС України у Чернігівській області