back

Алла Ляшенко: Патронатна родина як альтернатива дитячим притулкам та інтернатам

13 лютого 2020

Одним із пріоритетних завдань органів влади є соціальний захист дітей, створення сприятливих умов для їхнього фізичного, інтелектуального та духовного розвитку.

Тільки у сім’ї дитина може всебічно, гармонійно розвиватися. Але якщо у родині не створено умови для нормального розвитку дитини, державою передбачено інші форми виховання, а саме: усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та патронатні сім’ї.

Що ж таке патронат над дитиною та якою має бути патронатна сім’я ми поцікавилися у директора Носівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Алли Ляшенко.

 

Хто може бути патронатним вихователем?

– Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України). Патронатний вихователь – це людина, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду та виховання дитини, чиї батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах. Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальне навчання, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

 

Скільки часу дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

– Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців. На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя.

 

У якому віці діти можуть потрапити під патронат іншої сім’ї?

– Під патронат може потрапити навіть немовля, якщо його мама потрапила у скрутне життєве становище. Тобто від перших днів з народження і до повноліття. Хочу сказати, що часом буває таке, що з батьками або з одним із батьків щось трапляється. Наприклад, раптова хвороба або загострення хронічних захворювань, інші складні життєві обставини. А родичів, на яких можна тимчасово покласти обов’язки виховання дитини, немає.

– Якщо батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах, але вони мають не одну дитину, то чи можуть всі діти з цієї сім’ї потрапити в одну патронатну родину?

– Так, звичайно, можливий такий варіант, коли всіх дітей з однієї родини передають у патронатну родину. Але це за умови, що патронатний вихователь сам погодиться на двох чи трьох дітей.

Які вимоги для створення патронатної родини?

– Патронатний вихователь повинен мати вищу освіту. Беручи на себе обов’язки патронату, вихователь повинен мати відповідні житлові умови. Вікове обмеження для жінок – 35-60 років, для чоловіків – 35-65 років. Крім того, важливою умовою є те, що один із подружжя, саме той, хто буде виконувати обов’язки патронатного вихователя, має бути безробітним. Також претенденти повинні мати позитивний досвід виховання дітей. Але тут варто зазначити, що мова йде не тільки про виховання власних дітей. Це може бути, наприклад, робота в садочку чи у школі, громадська робота, тощо.

 

– Коли кандидати готові до створення патронатної родини, то для них проводять спеціальні навчання? 

– Так, звичайно, кандидати на патронатних вихователів проходять відповідне навчання. Коли ми зберемо групу людей, які виявили бажання стати патронатними родинами для дітей і які надали всі відповідні документи, тоді будуть проводитися спеціальні семінари. Тут важливо, щоб патронатні вихователі вміли пояснити дитині, що вона перебуває у чужій сім’ї тимчасово і що вона згодом має повернутися до біологічних батьків. У цьому і є та принципова різниця між прийомною і патронатною родиною.

Навчання буде проводитися на базі Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді. Семінари для потенційних патронатних вихователів будуть проводити кваліфіковані спеціалісти обласного центру. З часом патронатні вихователі, як і прийомні батьки, проходять підвищення кваліфікації, тобто додаткові курси, щоб вдосконалювати свої знання. Крім того, для таких навчань залучаються і психотерапевти, громадські організації. Після завершення курсу навчання, тренери роблять висновки, хто з кандидатів готовий стати патронатним вихователем.

 

Чи правда, що патронатний вихователь буде отримувати офіційну заробітну плату від держави, а в його трудовій книжці буде відповідний запис та нараховуватиметься трудовий стаж?

 

– Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів на місяць для працездатних осіб. У період між влаштуванням дітей – півтора прожиткових мінімуми. Також на кожну дитину, влаштовану у патронатну сім’ю, буде надаватися соціальна допомога. Вона залежить від віку дітей. Зокрема, для дітей віком до шести років така допомога становитиме 2 прожиткові мінімуми на місяць. Варто зазначити, що соціальним службам надається право перевіряти доцільність витрачання грошей, які виділяє держава.

Куди можна звернутися людям, які виявили бажання стати патронатними вихователями?

– Ми зараз активно шукаємо кандидатів для створення патронатних родин у районі, адже у нас таких ще немає. Тому будемо раді, коли такі охочі знайдуться. З питань створення патронатної сім’ї можна звернутися у Носівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м.Носівка, вул. Центральна,13, тел. 04642 2 10 59, 04642 2 18 25.