21 грудня 2019

Як створити дитячий будинок сімейного типу?

Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає все більш актуальною і болючішою темою для нашого суспільства. Очевидним фактом є те, що багато дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в інтернатних закладах. Діти в них, як правило, істотно відрізняються від тих, які виховуються в сім’ях, тим, що вони недоотримують батьківського тепла, любові, ласки та доброти. Адже все це конче необхідно для гармонійного зростання всебічно розвинутої, духовної та морально стійкої особистості.

Законом України «Про охорону дитинства» гарантується розвиток такої форми виховання дітей, як дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).

Дитячий будинок сімейного типу – це окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. ДБСТ забезпечує комплексне виховання дитини в родинному колі, що позитивно впливає на формування особистості маленької людини. У таких формах виховання діти отримують навички та вміння міжособистісних стосунків, розвиває прагнення до самовдосконалення та саморозвитку.

Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей.

Порядок створення дитячих будинків сімейного типу та влаштування в них дітей регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу».

Хто може стати батьками-вихователями?

  • Батьками-вихователями можуть бути повнолітні та працездатні особи.
  • Особи, які виявили бажання стати батьками-вихователями, в обов’язковому порядку мають пройти навчання, організоване обласними (міськими у містах Києві та Севастополі) центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за спеціальною програмою.
  • Слід враховувати, що коли хоча б один із кандидатів у батьки-вихователі не пройшов курс підготовки, визнаний в установленому порядку недієздатною або обмежено дієздатним, позбавлений батьківських прав, чи це колишній опікун (піклувальник, усиновитель), позбавлений відповідних повноважень за неналежне виконання покладених на нього обов’язків, то Ви не отримаєте дозволу на створення дитячого будинку сімейного типу.
  • Не можуть бути прийомними батьками особи, які були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.
  • Існують також обмеження для кандидатів у батьки-вихователі за віком. Влаштування дітей у дитячий будинок сімейного типу проводиться з урахуванням віку батьків-вихователів та дітей, щоб на час досягнення обома батьками-вихователями пенсійного віку всі вихованці досягли віку вибуття з дитячого будинку сімейного типу (18 років). Влаштування дітей у дитячий будинок сімейного типу розраховано таким чином, щоб до досягнення батьками пенсійного віку дитина могла стати повнолітньою. У разі досягнення пенсійного віку одним з батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків.
  • Також на заваді створенню дитячого будинку сімейного типу можуть стати вади фізичного чи психічного здоров’я потенційних батьків-вихователів (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства).
  • Відповідні вимоги висуваються і до членів родини батьків-вихователів. Якщо з Вами на спільній житловій площі мешкають члени сім’ї, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, то Вам буде відмовлено у створенні дитячого будинку сімейного типу.

Чи обов’язково батькам-вихователям мати педагогічну освіту?

  • Вимоги щодо наявності у батьків-вихователів будь-якої, в тому числі і педагогічної, освіти законодавством не передбачено. Створити дитячий будинок сімейного типу і взяти дітей на виховання може кожен громадянин відповідно до вимог, що викладаються в Положенні про дитячий будинок сімейного типу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 564.

 Які права та обов’язки батьків-вихователів?

  • Батьки-вихователі несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток вихованців. Вони є законними представниками вихованців у всіх органах, установах та організаціях без спеціальних на те повноважень. Батьки-вихователі не можуть використовувати надані їм права всупереч інтересам дитини.
  • Батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
  • Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

За рахунок яких коштів утримуються вихованці дитячого будинку сімейного типу?

  • Фінансування дитячого будинку сімейного типу відбувається з державного бюджету.
  • Розмір державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.
  • За вихованцями зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги.
  • У разі, коли дитині виплачується пенсія, аліменти, стипендія, інші державні допомоги, розмір допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами та розміром інших виплат.
  • Суми коштів, що належать вихованцям як пенсія, аліменти чи інші види державної допомоги, переходять у розпорядження батьків-вихователів і витрачаються на утримання вихованців.

Яке грошове і матеріальне забезпечення отримують батьки-вихователі?

  • Законодавством передбачено відрахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за непрацюючих батьків-вихователів на суми їх грошового забезпечення.
  • Відрахування надходять на рахунки управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, відкриті в установах уповноваженого банку.
  • Батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу виплачується грошове забезпечення, яке визначено у розмірі 35% від соціальної допомоги на кожну дитину-вихованця, але не більше п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи. При цьому грошове забезпечення може отримувати один із батьків-вихователів або за їх спільною згодою сума грошового забезпечення розподіляється між ними рівними частинами. У разі затвердження нового рівня прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення батьків-вихователів.
  • Заощаджені протягом року бюджетні кошти вилученню не підлягають і використовуються батьками-вихователями для задоволення потреб вихованців у наступному році.
  • Питання захисту житлових прав батьків-вихователів та осіб, які проживають з ними, регулюються угодою.


За детальною інформацію звертайтеся до служби у справах дітей Носівської райдержадміністрації  (тел. 04642 2 15 94) або до Носівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (тел. 04642 2 10 59) за адресою: м. Носівка, вул. Центральна, 13.

Олена Романець, начальник служби у справах дітей райдержадміністрації  

Алла Ляшенко, директор Носівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 


 

Подаруймо родину кожній дитині!

Найбільшою цінністю кожної країни, кожної нації є діти – її майбутнє. Одним із найблагородніших вчинків людей є захист і виховання дітей, які з будь-яких причин залишилися без батьківського піклування.

Діяльність держави спрямована на створення таких правових форм утримання та виховання дітей, які потребують батьківського піклування, що здатні були б до певної міри замінити сім’ю.

Існує декілька традиційних форм прийняття дитини на виховання у сім’ю, серед яких – усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я, патронатна сім'я, дитячий будинок сімейного типу.

Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі. Вона бере на виховання та спільне проживання не менше 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Вихованці перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення повноліття, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі I-IV рівнів акредитації — до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.

Держава призначає сім’ї соціальну допомогу на утримання кожної дитини та забезпечення батькам-вихователям.

Перевага дитячого будинку сімейного типу серед інших форм сімейного виховання полягає в тому, що є можливість влаштувати на виховання та спільне проживання цілі родинні групи, не роз’єднуючи братів та сестер. За сім’єю закріплюється соціальний працівник, який супроводжує її.

Якщо Ви бажаєте прийняти участь у сімейних формах виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, підтримати їх, подарувати їм сімейне тепло, любов, затишок, підготувати до самостійного життя, звертайтеся до служби у справах дітей Носівської райдержадміністрації.

Телефони для довідок: 04642 2 15 94.

 

Шукаємо патронатні сім’ї

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Сімейний патронат передбачається для дітей, у яких батьки не виконують належним чином свої батьківські обов’язки  з різних причин, для дітей, які страждають від батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї. Така форма сімейного виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі або центрі соціально-психологічної реабілітації. Дитина, що перебувала під патронатом, повертається до біологічної сім’ї – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин, або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу).

Хто може бути патронатними вихователями?

Сім’я патронатного вихователя – сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. Кандидати у патронатні вихователі подають відповідні документи до соціального закладу за місцем їх проживання та проходять навчання.

Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї?

Термін перебування дитини у патронатній сім’ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців. На період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім’ю патронатного вихователя.

Яку підтримку будуть отримувати патронатні вихователі?

Фінансування сімей патронатних вихователів, що передбачає оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною (п’ять прожиткових мінімумів) та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя (два прожиткових мінімуми), здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку та за умов, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року № 148.

Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

За більш детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Носівської райдержадміністрації  (тел. 04642 2 15 94) або до Носівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (тел. 04642 2 10 59) за адресою: м. Носівка, вул. Центральна, 13.

 

20.11.2018

В інтернатах живуть діти, яким не пощастило мати сім’ю. Їх ніколи не приголубить мама, не візьме на руки тато, а живуть вони у державному закладі серед таких же обділених сімейним теплом дітей. Чому ці діти повинні залишатися нещасливими? Чи можуть вони мати батьків, як більшість дітей у нашій країні?

Можуть і повинні!

Законом України “Про охорону дитинства” гарантується розвиток такої форми виховання дітей, як прийомна сім’я.

Що таке прийомна сім’я?

Прийомна сім’я – це сім’я яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування від 1 до 4 дітей для виховання і спільного проживання. Прийомна сім’я є формою державної опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, коли частина функцій - матеріальне забезпечення, утримання дітей, оплату праці прийомним батькам, методичну підготовку прийомних батьків та допомогу їм у вихованні сироти, а також контроль за утриманням і вихованням дитини держава залишає за собою.

Основна мета прийомної сім’ї – тимчасове утримання та виховання дитини, яка приходить з дитячого закладу, з кризової сім’ї, з притулку або медичної установи. Прийомна сім’я принципово відрізняється від усиновлення, опіки родичів.

До прийомної сім’ї може бути влаштована дитина, у якої є батьки, але вони з певної причини не в змозі її виховувати: у зв’язку з хворобою, перебуваннях у місцях позбавлення волі тощо.

За дитиною-сиротою і дитиною, позбавленою батьківського піклування, що потрапила у прийомну сім’ю зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, всі пільги, якими вона має право користуватися. Дитина з прийомної сім’ї може повернутися в рідну сім’ю або бути кандидатом на усиновлення в іншу сім’ю.

Розповідаю про це з метою зацікавити жителів району даною проблемою. Як би не було важко нам, дорослим, у цьому житті, але дітям-сиротам і тим, які проживають без батьків, ще важче. Держава дбає про таких дітей, але ніколи не замінить сім’ї, батьківського виховання і материнського тепла.

За детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Носівської райдержадміністрації  (тел. 04642 2 15 94) або до Носівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (тел. 04642 2 10 59) за адресою: м. Носівка, вул. Центральна, 13.